YAŞASIN ÇOCUKLAR!

Hakkı var bütün çocukların annelerin kucağında huzuru bulmaya, babalarının gölgesinde güvende hissetmeye.

Çocuk gülüşleri lazım bize, alabildiğine coşkulu ve masum. Her yerde kuşlar gibi cıvıltıları olsun insanın en masumu çocukların. Yeryüzü son buluncaya dek çocuk ruhu kaplasın en acımasız yanımızı. Çocukların hayatlarını gölgelemesin büyüklerin acımasız dünyası. Yorgunluk nedir bilmesin çocuk yüreği; hırs nedir, doyumsuzluk nedir bilmesin, asla öğrenmesin. Hep masum kalsın gözleri. Kaybetmesin geleceğe olan umutlarını. Hayatın acımasız gerçekleri gözükmesin çocuklara. Saçları alabildiğince özgür dalgalansın bedenimizi ruhumuzu kaplayan o küçük çocuğun. Her bir telinin özgürce savruluşu binlerce umut olsun evrene. Kalplerdeki haset ve kin sarmasın yanını yöresini. Bugünlerin acımasız çığlıklarını işitmesin ninni dinlemesi gereken kulakları.

Hayatın herkese ve her tene, her dine, her dile adil ve eşit olduğunu sanmasınlar… Bilsinler, hissetsinler. Bugünlerin bir kâbus olduğunu, bu dipsiz karanlık ve ağır gecelerin ferah ve refah sabahları olduğunu bilsinler. Tüm dünya çocuklarının hakkı var yavaş yavaş oyunlarla, aileleriyle hayata atılmaya. Hakkı var bütün çocukların annelerin kucağında huzuru bulmaya, babalarının gölgesinde güvende hissetmeye. Hiçbir çocuğun elinden alınmamalı geleceği… Amaçları ve idealleri için dilediğince yürüyebilmeli çocuklar. İstediği yolda istediği rotada ilerleyebilmeli.

Dünya çocukları aynı şartlarda aynı haklarda yol almalı gelecek günlere. Ayırım olmamalı. Aynı gök kubbenin altında doğmak yeterli bir sebep olmalı, aynı şartlarda yaşamak için. Tanışmamalı çocuklar, büyüklerin anlamsız savaşlarının çirkin yüzüyle. Her yeni güne içini ve ruhunu aydınlatan güneşi selamlayarak, güvende merhaba demeli çocuklar. Güvenmeli ki huzurun ve barışın kaynağı olsun bu masum yürekler. Güvenmeli ki savaşın değil barışın çocukları büyüsün ve yayılsın yeryüzüne. Yayılsın ve Yaşasın çocuklar… Çocuklar yaşasın…

Bahar UZUN GÖZTOK

Bahar Uzun Göztok

1 Yorum “YAŞASIN ÇOCUKLAR!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir